Fostul premier al Republicii Moldova, despre ce ar trebui să facă România: ”Unica soluţie şi cea mai rezonabilă ar fi unirea”

Fostul premier al Republicii Moldova, despre ce ar trebui să facă România: ”Unica soluţie şi cea mai rezonabilă ar fi unirea”
Foto: Facebook/ Iurie Leancă

Fostul premier al Republicii Moldova, Iurie Leancă a vorbit despre întâmplarea din regiunea separatistă a țării în prezent. Acesta susține că țara sa nu are nicio șansă în cazul în care rușii o vor invada și că România ar putea ajuta la prevenirea acestui lucru și anume că ”unicul scenariu este unirea” dintre România și Republica Moldova.

„Suntem în zona limitrofă războiului, în regiunea transnistreană, unde sunt amplasate trupe ruseşti din prima zi a independenţei Republciii Moldova. Doamne fereşte dacă acest depozit explodează, ar face ravagii extrem de mari, e o mină cu efect întârziat. Pentru Rusia mereu obiectivul a fost transnistrizarea întregii Republici Moldova. Prima noastră şansă este ca Ucraina să reziste”, a declarat Iurie Leancă.

„Cea mai rezonabilă soluție ar fi unirea Republicii Moldova cu România”

În opinia fostului premier, „unica soluţie şi cea mai rezonabilă ar fi unirea Republicii Moldova cu România. Şi atunci intrăm sub umbrela de securitate a NATO. Mereu pot fi invocate tot felul de argumente, că România e ţară NATO, că nu e autonomă în decizii de acest gen. Nu cred că astfel de argumente sunt foarte rezonabile. Problema se pune într-o manieră existenţială. Rusia spune că ar trebui să elibereze şi Transnistria, că în Transnistria ar fi cetăţeni ruşi. În Republica Moldova e pământ românesc, sunt peste un milion de cetăţeni români. România nu are doar dreptul, dar şi obligaţia legală, morală şi politică de a se preocupa de soarta acestor cetăţeni”, a mai spus fostul premier al Republicii Moldova, într-un interviu pentru observatornews.ro.

„Nu avem o altă ţară mai importantă pentru noi decât România”

Întrebat ce ar trebui să se facă în situație de criză fostul premieri a răspuns că”În situaţii de criză e nevoie de viziunea politicienilor, de decizii la nivel de decidenţi. Situaţia e de criză fără precedent şi e nevoie de soluţii radicale. Maia Sandu e preşedinta Republicii Moldova. Preşedinta Republicii Moldova nu se poate propunţa foarte explicit în virtutea poziţiei pe care o are pentru lichidarea acestui subiect al dreptului internaţional care se numeşte Republica Moldova”, a declarat Leancă.

„Nu avem o altă ţară mai importantă pentru noi decât România, de unde poate veni soluţia de securitate şi de bunăstare. Discuţiile trebuie avute acum, ieri, alaltăieri şi aplicate în cazul în care acest scenariu se realizează şi regiunea Odesa cade. Care ar fi soluţia? Să ieşim să luptăm cu armele în mâini? E o chestie eroică, patriotică, dar cât putem rezista? Două ore, o zi, o noapte…. Şi după aia ce facem? România trebuie să decidă în ce măsură contează pentru ea Republica Moldova. Ce pot să vă spun e doar că am avut discuţii cu prim-ministrul de atunci, cu domnul Ponta, şi cu preşedintele Băsescu. Eram gata, în cazul în care se deteriora situaţia, să întreprindem anumite acţiuni”, a specificat el.

Ultima oră
20:34 - După aproape 12 ore de la anunțul INS, că România a intrat în recesiune tehnică, Nicușor Dan explică situația economică: „Nu e ceva ce descoperim acum”
20:12 - Lucrările la Secțiunea 4 a Autostrăzii Sibiu–Pitești se apropie de final. Când va fi deschis traficul prin tunelurile Alina și Daniela (FOTO)
20:05 - Daniel Băluță, după criticile lui Bolojan privind proiectele din Capitală: „Vă rog să mă scuzați pentru că mi-am permis să lucrez la Planșeul Unirii, să construiesc stații de metrou, spitale, stații de pompieri, școli”
19:35 - Tăierea tichetelor de masă, motiv de revoltă pentru minerii din CE Oltenia: „Ne-ai umblat la buzunar, frate, te-am ars. Ne-am săturat să fim mințiți”
19:35 - Profesorii pregătesc proteste în plină perioadă de simulări naționale. Ce nemulțumiri au cadrele didactice
18:59 - Domeniile în care vor avea loc concedieri și restructurări, în următorii doi ani. Anunțul făcut de ministrul Economiei
18:59 - Robert F. Kennedy Jr., secretarul american al Sănătății, recunoaște că trăgea pe nas cocaină de pe capace de toaletă (VIDEO)
18:35 - Ilie Bolojan clarifică sprijinul pentru Ucraina: Cât a plătit România, de fapt, anul trecut: „Trebuie să discutăm foarte deschis niște lucruri”
18:15 - Amenzi de peste un milion de lei în saloanele de înfrumusețare, după controale ANPC. Ce nereguli grave au descoperit inspectorii (FOTO)
18:02 - Ilie Bolojan, amenințat cu demiterea, după ce România a intrat în recesiune tehnică: „Vă spun un singur lucru: schimbați-vă sau vă schimbăm!”