Intervenţie de urgenţă a jandarmilor montani. Au salvat 80 de oameni blocaţi în zăpadă

Intervenţie de urgenţă a jandarmilor montani. Au salvat 80 de oameni blocaţi în zăpadă
Sursa foto: ISU

Jandarmii montani au intervenit pentru a debloca 80 de persoane printre care și copii în Caraș-Severin, ca urmare a zăpezilor masive.

Jandarmii au reușit să deszăpezească și ultimul autoturism blocat în zăpada care a căzut în ultimele ore. Un număr de 30 de mașini în care erau 80 de persoane printre care și copii au fost blocate ore în șir în zăpadă.

Turiștii se aflau în Stațiunea Semenic, mulți pentru practicarea sporturilor de iarnă, dar căderile de zăpadă din ultimul timp le-a îngreunat deplasarea spre casă, făcând drumurile din stațiunea aproape impracticabile.

Drumarii au reuşit să redeschidă sâmbătă circulaţia pe DJ 608A Borlova-Staţiunea Muntele Mic, după ce, pe parcursul zilei, traficul a fost restricţionat din cauza zăpezii şi a copacilor căzuţi pe carosabil.

ISU Caraş-Severin a reamintit faptul că începând de sâmbătă seara pentru zonele înalte de peste 1.800 m altitudine va intra în vigoare o avertizare meteo cod portocaliu de viscol puternic.

Urmăriți B1TV.ro și pe