Ion Cristoiu vorbește în Gândul de luni despre faptul că programul de grațiere nu îngrădește drepturi, astfel că protestele sunt mai mult sau mai puțin o ambiție. Acesta precizează că motivele pentru care România protestează au o importanță minimă în comparație cu America și ultimele decizii luate de către Trump, împotriva cărora există motive reale de protest.
Ion Cristoiu critică faptul că PSD luptă mai mult pentru Ordonanța Grațierii, decât pentru Sistemul, care în viziunea sa, este reprezentat de Klaus Iohannis. Cristoiu dă exemplu comisiile de control parlamentar al SRI și SIE, pentru „absența unui control democratic real”. O astfel de comisie a fost condusă de Adrian Țuțuianu, care, scrie Cristoiu, a reușit patru mari lovituri date democrației: „să blocheze cercetarea adevărului în cazul dezvăluirilor lui Sebastian Ghiță, să pună capăt întrebărilor rămase fără răspuns în opinia publică, să prezinte minciunile drept adevăr, să creeze premisele pentru ca noua Comisie SRI să treacă în opinia publică drept adevărata Comisie de control parlamentar, astfel încât toate miș-mașurile ei cu SRI de acum încolo să treacă neobservate”.
„Îl urmăresc pe Liviu Dragnea din ultimul timp cu o stupoare crescândă. (…) Acuzații, văicăreli, smiorcăieli, amenințări. Dacă te uiți la ceea ce face PSD-ul condus de Liviu Dragnea vei sesiza imediat Comedia de Cămin Cultural jucată de Comisia SRI. Totul se reduce la vorbe.”