Mircea Rednic este cunoscut în România drept un antrenor care a reuşit să obţină performanţe importante la cluburile pe care le-a pregătit, fie în ţară sau în străinătate.
Puţini ştiu însă că acesta a reuşit să cumuleze de-a lungul timpului şi o avere destul de bună care l-a ajutat să investească în mai multe imobile.
„Am făcut și afaceri, am avut o fabrică de confecții și am mai investit și în imobiliare mult. Pe casa mea am plătit 1.600.000 de euro și am închiriat-o, că eu nu stau în ea. Asta e pe Dacia. Mai am la Sinaia o vilă de vreo 5.000 de metri pătrați, casa Take Ionescu. Am avut case, terenuri, am mai cumpărat proprietăți și în Belgia”, a povestit Mircea Rednic pentru GSP.
![]()
Vila Take Ionescu din Sinaia, se afla în posesia familiei marelui om politic din 1893, dar a fost scoasă la vanzare prin Artmark Historical Estate, divizia de real estate a casei de licitatii Artmark, pentru un pret de pornire de 500.000 euro, arată, în 2015, publicaţia wall-street.ro.
Vila Take Ionescu a fost modernizată de familie în 1895 cu ajutorul arhitectului Henri Susskind. Imobilulul cu o suprafaţă construită de peste 900 mp are un teren de 5.000 mp. Vila monument istoric are mai multe corpuri şi este realizată în stilul renaşterii germane. Vila, denumita Negoiul este amplasata chiar pe strada Take Ionescu din Sinaia, dupa ce în 1905, consiliul comunal al Sinaiei hotăra ca strada pe care se afla casa să îi poarte numele.
![]()
Soarta vilei Negoiul se schimbă după Primul Război Mondial, dupp moartea omului de stat în 1922, vila intra în posesia moştenitorilor, care locuiesc aici până în 1950, la Naţionalizare. Dupa Naţionalizare, vila devine o casă de copii. Dupa 1990, imobilul a fost retrocedat moştenitorilor.
Antrenorul lui Dinamo a precizat că în astfel de decizii de investiţii în case veche contează şi părerea soţiei care are o latură mai sentimentală.
„Aici nu prea sunt de acord cu soția, ea e mai sentimentală, se tot uită după case vechi, care necesită renovare, deci investiții. Îi place ei, mă bucur că face treaba asta, dar eu aș fi vrut să iau apartamente deja făcute bine și să le închiriez, să nu le mai repar eu. Mai am case și pe Visarion și sunt tot vechi, trebuie renovate”, a precizat Rednic.