FRF: Licența fraților Victor și Ioan Becali a fost retrasă de Comisia pentru Agenți de Jucători

FRF: Licența fraților Victor și Ioan Becali a fost retrasă de Comisia pentru Agenți de Jucători

Licența fraţilor Victor şi Ioan Becali a fost retrasă de Comisia pentru Agenţi de Jucători, în urma condamnării lor în Dosarul transferurilor, a confirmat, marți, Federația Română de Fotbal, pe site-ul oficial.

„Comisia pentru Agenţi de Jucători a FRF ia act de condamnarea privativă de libertate a domnilor Victor Becali şi Ioan Becali, hotărâre pronunţată de Curtea de Apel Bucureşti la data de 4 martie 2014, în dosarul 3133/3/2009. Astfel, constatând că, în urma hotărârii anterior amintite, domnii Victor Becali şi Ioan Becali nu mai îndeplinesc condiţiile prevăzute de art. 6, alin 1. din Regulamentul Agenţilor de Jucători, Comisia, în temeiul art. 14 şi art. 15 din acelaşi Regulament, dispune retragerea licenţei de agent de jucători începând din 10 martie 2014. Se constată suspendarea de drept a licenţelor din data de 4 martie 2014. Decizia Comisiei poate fi atacată cu recurs la Comisia de Recurs a FRF”, se arată în comunicatul FRF.

Totodată, FRF a anunțat că va organiza un examen pentru obţinerea licenţei de agent de jucători, la 3 aprilie, de la ora 10:00. Înscrierile candidaţilor se pot face până la 19 martie, ora 17:00.

Directorul departamentului licenţiere din cadrul FRF, Viorel Duru, a declarat că fraţii Ioan şi Victor Becali nu vor mai putea obţine niciodată licenţa de jucători în urma condamnării în Dosarul transferurilor, conform regulamentelor federaţiei.

La 7 martie, la trei zile după decizia Curţii de Apel Bucureşti în Dosarul transferurilor, Federaţia Română de Fotbal a actualizat lista cu agenţii de jucători licenţiaţi de FRF, de pe care a fost scos Victor Becali.

Contractele jucătorilor reprezentaţi de Victor Becali vor fi preluate de către italianul Pietro Chiodi, care deţine licenţa din partea FRF.

Tags: