Simona Halep, la trei meciuri de marele trofeu de la Australian Open: Toate detalii despre sfertul împotriva lui Kontaveit și traseul spre al treilea titlu de Grand Slam (FOTO)

Simona Halep s-a calificat luni dimineață în sferturile de finală de la Australian Open după ce a trecut de belgianca Elise Mertens în două seturi, 6-4 6-4, iar acum tabloul de concurs o arată mare favorită pentru a ajunge în ultimul act.

Astfel, pe Halep o separă doar trei meciuri pentru a obține al treilea trofeu de Grand Slam și primul de la Australian Open.

Primul dintre acestea se va disputa în noaptea de marți spre miercuri când Simona Halep o va înfrunta pe estonianca Anett Kontaveit, numărul 31 WTA.

Pentru a ajunge în sferturi, Kontaveit a depășit pe rând pe Astra Sharma, Sara Sorribes Tormo, Belinda Bencic și Iga Swiatek.

La capitolul meciuri directe, Simona Halep pare să nu aibă probleme cu mai tânăra sa adversară din Estonia. În cele două confruntări directe din 2017, Halep s-a impus clar: 6-3 6-0 la Madrid și 6-2 6-4 la Roma.

În cazul unui succes în acest meci, Simona Halep o va înfrunta în semfinală pe câștigătoarea meciului din Garbine Muguruza și Anastasia Pavlyuchenkova. Cele două au făcut vitime importante în traseul spre sferturi : Svitolina și Bertens (Muguruza) și Pliskova și Kerber (Pavlyuchenkova).

În finală, Simona Halep are mari șanse să o întâlnească pe liderul mondial și favorita gazdelor, Ashleig Barty. Aceasta va avea de trecut un hop important în sferturi unde o va întâlni pe Petra Kvitova, iar în celălalt meci din sferturi se întâlnesc două jucătoare mai slab cotate: Sofia Kenin și Ons Jabeur.

Cea mai bună performanță a Simonei Halep la Australian Open a avut loc în 2018 când a făcut finală împotriva Carolinei Wozniacki. Într-un meci extrem de spectaculos în care cele două sportive s-au autodepășit, daneza avea să triumfe, scor 7-6, 3-6, 6-4.

În urmă cu un an, Simona Halep a cedat în optimi în fața Serenei Williams, scor 1-6 6-4 4-6.

Urmăriți B1TV.ro și pe
Ultima oră
00:08 - Joe Biden, prima reacție după percheziția efectuată de FBI la reședința lui Donald Trump: „Știm că sunt unii care se concentrează mai mult pe căutarea puterii”
23:49 - Deși în conflict din cauza alegerilor, fostul vicepreședinte Mike Pence îl susține pe Trump în legătură cu percheziția FBI
23:46 - Rusia acuză SUA de „escaladare inutilă și nerezonabilă” privind tratatul pentru reducerea armamentului strategic: „A arătat ca o provocare fățișă”
23:23 - Turiști români, amendați după ce au fost prinși pe aeroport cu nisip, pietre și scoici, furate de pe plajele din Sardinia
23:17 - Picturi cu Mihai Viteazul și stemele Regatului României, descoperite la renovarea Universității de Medicină din Târgu Mureș. Erau „sub actuala zugrăveală”, spune rectorul (FOTO)
23:05 - Detaliile crimei din Argeş şochează anchetatorii! „Este dramatic!”
23:00 - Banchiza din Antarctica a ajuns la cea mai mică suprafaţă înregistrată vreodată, în istoria măsurătorilor din satelit
22:49 - Președinta Asociației Medicilor de Familie București-Ilfov, despre anunțul lui Alexandru Rafila: Ne dă peste cap toate programările. Un coleg a primit 380 de mesaje într-o zi de la pacienți după anunț (VIDEO)
22:20 - UPDATE: Masacru în Argeş. Cinci oameni ucişi de un bărbat cu probleme psihice!
22:07 - Suporterii lui CSA Steaua i-au cerut demisia lui Vasile Dîncu. Ultrașii au trecut și la amenințări: „N-am scăpat de Gigi ca să dăm de voi. Ori vă faceți treaba, ori va fi război” (FOTO)