Mirel Rădoi (44 de ani) a vorbit despre situația din interiorul Universității Craiova, după ce alb-albaștrii au suferit o înfrângere în partida de joi seară, cu FK Sarajevo (1-2).
Universitatea Craiova a pierdut în deplasare, în prima manșă a turul doi din preliminariile Conference League, iar acest lucru a stârnit o reacție acidă din partea lui Mihai Rotaru. Patronul din Bănie nu a fost mulțumit de prestația oltenilor, ba mai mult a aruncat „săgeți” spre tehnicianul echipei.
Antrenorul de pe banca juveților a aflat la conferință despre cuvintele dure, spuse de Mihai Rotaru într-o intervenție telefonică. Deși nu a oferit prea multe cuvinte în acest sens, Rădoi l-a „înțepat” puțin pe finanțator.
De asemenea, tehnicianul a făcut o scurtă analiză pentru a înțelege care sunt problemele, ce duc la eșecul oltenilor. Astfel, după spusele acestuia, problema principală pare a fi legată de transferurile care se întâmplă continuu la echipă.
„E declarația dânsului, el știe cel mai bine. Văd că acum face și analize după meci. Nu știu ce-a spus, acum aud.
Una dintre problemele pe care le-am avut este că jucătorii au venit pe parcurs. Din păcate, am discutat ceva ca și club, dar în continuare jucătorii pleacă. Avem nevoie de forță de atac, dar jucătorii din atac sunt lăsați să plece. Sunt lucruri care se întâmplă în interior.
Vom vedea cum le vom rezolva. Va trebui să găsesc soluții de fiecare dată. Cu siguranță vor apărea probleme medicale, de asta am și vrut să fie un lot numeric și echilibrat pe poziții.
Ce jucători îmi mai trebuie? Mie nu-mi mai trebuie nimic, clubul decide acum dacă mai pleacă sau mai vine cineva. Întrebările astea puteți să le adresați dumnealor de acum încolo. Am avut lucrurile astea promise la început, dar se pare că lucrurile s-au modificat pe parcurs”, a declarat Mirel Rădoi, la conferința de presă, conform Digi Sport.
Întrebat de următoarele transferuri, Mirel Rădoi s-a abținut să ofere un răspuns oficial, deoarece a spus că lucrurile nu sunt coordonate de el. Ba mai mult, potrivit spuselor antrenorului, el este deranjat de faptul că anumiți jucători au plecat. Printre ei, se numără și Andrei Ivan, care a fost transferat de Panserraikos, echipă din Superliga Greciei.
„De plecat și de venit trebuie să-i întrebați pe dânșii. Și Ivan a plecat fără voia mea! E realitatea, nu o supărare. Nu am ce face, din păcate. Asta este realitatea, vă spun doar adevărul.
Sper să nu mai plece până la partida retur sau până la cea cu U Cluj jucători care azi puteau fi titulari. Vedem ce se întâmplă.
Nu aș vrea să continui subiectul, pentru că apoi va părea că acoperim ce s-a întâmplat greșit la această partidă. Până la urmă, sunt un antrenor, trebuie să antrenez echipa. Restul este strategia clubului”, a mai spus Mirel Rădoi.