PERFORMANŢĂ ISTORICĂ! România U21 s-a CALIFICAT la Euro 2019 după ce a ZDROBIT naţionala Liechtensteinului cu 4-0 (FOTO)

Performanţă istorică pentru fotbalul românesc! Naţionala U21 a României a reuşit, marţi seară, calificarea la Euro 2019, după ce a învins clar Liechtenstein, cu un categoric 4-0, și a terminat Grupa 8 pe primul loc, în fața Portugaliei.
Meciul s-a disputat pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti, în faţa a peste 12.000 de spectatori.

Tricolorii, care mai aveau de îndeplinit o simplă formalitate, să obţină un punct cu cea mai slabă echipă din grupă, s-au impus prin golurile marcate de George Puşcaş (14, 39), Ianis Hagi (25) şi Adrian Petre (78).

(Foto: Echipa națională de fotbal a României / Facebook)

România a reuşit astfel a doua sa calificare la un Campionat European de tineret, după o pauză de 20 de ani, în 1998 turneul final fiind găzduit de ţara noastră, notează Agerpres.
Meciul de la Ploieşti a fost unul fără istoric, desfăşurându-se într-un singur sens, spre poarta goalkeeperului din Liechtenstein.

În minutul 14, Puşcaş a marcat din plonjon, la centrarea lui Ianis Hagi. Puşcaş a mai irosit o situaţie (16), la centrarea lui Ştefan, pentru ca Alexandru Cicâldău (18) să şuteze peste poartă din 14 metri.
Ianis Hagi (25) a majorat diferenţa dintr-o lovitură liberă de la 24 de metri.

Al treilea gol al echipei antrenate de Mirel Rădoi a fost marcat de Puşcaş, cu capul, din centrarea lui Ştefan (39).
România a fost mai puţin clară în joc după pauză, dar a ratat o ocazie de gol prin Andrei Ivan (64), care a pasat greşit, în locul unui şut din careu.

Adrian Petre a marcat ultimul gol (78), din 7 metri, după o centrare a lui Cicâldău.

În celelalte meciuri din grupă, Ţara Galilor a dispus cu 3-1 de Elveţia, iar Portugalia a învins Bosnia cu 4-2.
În clasamentul final, România a ocupat primul loc, neînvinsă, cu 24 puncte, urmată de Portugalia, 22 puncte, Bosnia-Herţegovina, 18 puncte, Ţara Galilor, 13 puncte, Elveţia, 10 puncte, Liechtenstein, 0 puncte.

Turneul final se va disputa în perioada 16-30 iunie 2019, în Italia şi San Marino, la Bologna, Reggio Emilia, Cesena, Trieste, Udine şi Serravalle.
Vor participa 12 echipe, fiind calificate până acum Italia (echipa gazdă), Spania, Franţa, Anglia, Serbia, Germania, Croaţia, Danemarca, Belgia şi România. Ultimele două participante vor fi decise în urma meciurilor de baraj.