Răspunsul lui Jorge, după ce a fost întrebat despre operații estetice: „Ca să arăți bine, cea mai bună intervenție este…”

Răspunsul lui Jorge, după ce a fost întrebat despre operații estetice: „Ca să arăți bine, cea mai bună intervenție este...”
Jorge. Sursa foto: Captură Video - Jorge Official / YouTube

Jorge a răspuns întrebărilor legate despre posibile operații estetice. El a spus care este cea mai bună intervenție pentru a arăta bine, scrie Click.

Despre ce este vorba

„Vrei să vezi ce “mi-am făcut” la față? Ca să arăți bine, cea mai bună intervenție este “intervenția mentală”.  În ultima perioadă nu mai reușeam să găsesc ambiția de a fi disciplinat, pune-o pe seama stresului, pe seama alegerilor, pe toată nebunia de la sărbători încoace. Mă îngrășam pe zi ce trece și eu credeam că mănânc sănătos, că sunt pe drumul cel bun. Până când mi-am adus aminte de stilul de viață de acum 10 ani și cât de disciplinat eram. Odată cu vârsta, metabolismul scade însă eu păstrasem ceva obiceiuri proaste. Mai scăpam la un desert, mai beam ceva din când în când și intrasem în acea scuză că “nu am timp”. “Lasă că merge, că îmi revin eu”. Sunt etape și etape. Faza e că dacă pui prea multă presiune pe tine, la job, acasă cu copiii, la sală, peste tot, creierul se blochează și ai nevoie de reset. Cred că disciplina asta este cea mai importantă, fără excese, calculat totul dar și cu mici recompense ca să nu te frustrezi”, a răspuns Jorge.

„Am descoperit această colaborare dintre minte și corp. După ce am citit o zicală românească “capu’ face, capu’ trage” mi-am dat seama că nu e numai despre mental. Mentalul devine mai lucid și mai prezent atunci când corpul este curat și sănătos. A fost un declic pentru că majoritatea crede că trebuie să fii puternic mental mai întâi însă totul pleacă de la corp. Este ca oul și găina. Ca să poți lua decizii mai bune, să fii mai prezent, ai nevoie să fii lucid, ca să fii lucid ai nevoie de alimentație corectă și corp curat, detoxifiat. E un prag de 10-14 zile de care trebuie să treci și să muști din pernă seara să nu mai mănânci nimic după 19.00. Să dormi mai devreme, chiar dacă ai copii (și îi culci dar vrei să mai stai și tu după că alt timp nu mai ai)”, a adăugat el.

„E o armonie personalizată pe care ai nevoie de o descoperi. Armonia ta. Să stai de vorbă cu corpul și mintea ta și să le aduci la un numitor comun de colaborare. Această “operație estetică” face minuni. Este vorba despre disciplină, despre iubire de sine, despre colaborarea dintre minte și corp, pentru că “ai treabă” și ne găsim scuze că nu avem timp. Găsește modul tău de disciplină, pentru că fiecare suntem unici, nu trebuie să copiezi. Lasă-te ghidată de corpul tău și ascultă-l. Nu o face pentru a slăbi, fă-o pentru sănătate. Fă-o pentru disciplină, pentru încrederea în sine. Textura pielii și tonusul corpului sunt un bonus pe lângă 3 kilograme slăbite dar sănătos! Creează armonie între minte și corp iar rezultatele te vor surprinde. Pe lângă toate astea, spune “Mă iubesc” de oricâte ori poți în fiecare zi!”, a mai spus Jorge.